środa, 29 czerwca 2016

Kiedy mamy prawo domagać się dni wolnych?

Kiedy mamy prawo domagać się dni wolnych?


Autor: Joanna M.


Bywa, że w twoim życiu prywatnym zdarzy się coś wyjątkowego - urodzi się dziecko, siostra bierze ślub. Masz wówczas prawo do dni wolnych z tej okazji. Przysługują one także, gdy np. działasz społecznie. Dlatego też, warto wiedzieć, ile takiego urlopu niewypoczynkowego ci się należy i w jakich konkretnych sytuacjach możesz go wziąć.


Ważne sprawy rodzinne. Życie niesie ze sobą nie tylko radosne wydarzenia, jak np. narodziny potomka, ale także dotyka boleśnie strata najbliższych. Masz wówczas prawo poprosić o urlop okolicznościowy. Jego wymiar zależy od tego, jakiego rodzaju jest to okoliczność, a także od stopnia pokrewieństwa łączącego cię z osobą, której dotyczy wydarzenie. Taki urlop przysługuje w wymiarze:
-2 dni- z okazji własnego ślubu, narodzin dziecka, pogrzebu małżonka, dziecka, rodziców.
-1 dnia- w przypadku ślubu własnego dziecka, pogrzebu rodzeństwa, dziadków oraz teściów.
Potrzebę urlopu należy uzasadnić. Przepisy prawa nie precyzują, jakie dokumenty musisz przedstawić pracodawcy. Może to być np. zaświadczenie z urzędu stanu cywilnego lub akt zgonu- dokładnych informacji udzieli ci pracownik kadr. Za czas urlopu okolicznościowego przysługuje ci wynagrodzenie.

Obowiązki pozazawodowe. Jeśli otrzymasz wezwanie do sądu, prokuratora, organu administracji rządowej, samorządu terytorialnego czy na policję, pracodawca ma obowiązek udzielić ci urlopu. Może mieć on różny wymiar- kilka godzin w ciągu dnia lub tez cały dzień. Przepisy prawa nie gwarantują wynagrodzenia za czas tej usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Wolne na naukę. Jeśli kształcisz się i pracujesz, przysługuje ci urlop szkoleniowy przeznaczony na:
-przygotowanie i przystąpienie do egzaminów,
-przygotowanie pracy dyplomowej i jej obronę,
Urlop przysługuje w wymiarze 6 dni dla pracownika, który przystępuje do:
-egzaminów eksternistycznych,
-egzaminu maturalnego,
-egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.
Na ostatnim roku studiów na przygotowanie pracy dyplomowej przysługuje 21 dni. Za czas urlopu szkoleniowego masz prawo do wynagrodzenia.

Działalność społeczna. Płatny urlop przysługuje ci m.in. gdy:
-jesteś w zarządzie związku zawodowego- masz prawo do wolnego na okres wskazany przez organizację zawodową,
-jesteś honorowym krwiodawcą- pracodawca musi zwolnić cię od pracy na czas oznaczony przez stację krwiodawstwa w celu oddania krwi, a także na czas wykonania zaleconych przez nią badań.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz