piątek, 26 lutego 2016

Rynek pracy w przyszłości

Rynek pracy w przyszłości


Autor: Mirosław Nikolin


Czasy się zmieniają, a rynek pracy wraz z nimi. Niektóre zawody znikają, a na ich miejsce powstają nowe. Budując swoją karierę, warto wiedzieć, jacy specjaliści okażą się potrzebni w przyszłości.


Wiedzę o rewolucjach, jakie nastąpią na rynku pracy, można czerpać z obserwowania przemian dokonujących się już dziś. Przykładowo: dzięki temu, że wzrasta świadomość konieczności ochrony środowiska, a w związku z tym firmy zaczynają wykorzystywać ekologiczne rozwiązania, można być pewnym, że za kilka czy kilkanaście lat karierę zrobią ludzie zajmujący się produkcją przyjaznych naturze urządzeń.

Podkreślanie roli technologii w życiu człowieka już dawno stało się banałem, ale można być pewnym, że w przyszłości jej wpływ jeszcze się powiększy. Dlatego producenci sprzętu i oprogramowania, serwisanci, a także administratorzy sieci, graficy i webmasterzy ludzie, których kariera zawodowa będzie się stale rozwijać.

Coraz bardziej popularne stają się także usługi dość nietypowe. Dekoratorzy wnętrz, organizatorzy ślubów, fizjoterapeuci i opiekunowie psów są zalewani zleceniami. Zapotrzebowanie na ich usługi wiąże się ze zmieniającym się stylem życia oraz coraz większymi potrzebami konsumentów.

Niektóre zawody łączą się i przekształcają, w wyniku czego powstają nowe specjalizacje. Mechatronik – mechanik, elektronik i informatyk w jednym, to pracownik potrzebny przy komputerowej diagnostyce samochodów czy przy obsłudze urządzeń medycznych. Sklepy natomiast zatrudniają od niedawna "mystery clientów", czyli ludzi, którzy udając zwykłych kupujących, sprawdzają jakość obsługi w filiach danej sieci.

Powyższe zawody stają się popularne już dziś, a w ciągu najbliższych lat jedynie ugruntują swoją pozycję. Jednak na pytanie, jak będzie wyglądała praca w czasach bardziej odległych, odpowiedzi mogą brzmieć o wiele bardziej fantastycznie.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz