czwartek, 28 listopada 2019

Przepisy w kodeksie pracy 2019

Przepisy w kodeksie pracy 2019


Autor: Julia Wolińska


Rok 2019 przyniósł wiele zmian, również w zakresie prawa pracy. Modyfikacje dotyczyć będą przede wszystkim sposobu wypłacania wynagrodzenia. Dotychczasową formą przekazywania gotówki za wykonaną pracę było wręczenie pracownikowi gotówki “do ręki”.


Tradycyjny sposób zastąpiony zostanie przelewem na odpowiednie konto. Jeżeli osoba zatrudniona nie zgodzi się na posiadanie rachunku płatniczego, to będzie musiała złożyć odpowiedni wniosek w tym celu o zmianę sposobu wypłaty wynagrodzenia na tradycyjną.

Kolejna nowelizacja obejmuje dokumentację pracowniczą. Pracodawcy do 2019 roku prowadzili akta osobowe pracowników w formie papierowej. Od nowego roku ustawa wprowadza możliwość uproszczenia tej ewidencji - osoba odpowiedzialna za dział kadr i płac w firmie może prowadzić dokumentację w formie elektronicznej, za pomocą specjalnych programów i urządzeń. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wyliczyło, że cyfryzacja dokumentów podmiotu gospodarczego zatrudniająca około 500 pracowników może znacznie zredukować koszty prowadzenia firmy.

W kwestii przechowywania akt osobowych pracownika czas został radykalnie skrócony z 50 lat do 10. Po upływie tego okresu dokumenty trafią do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Niektórzy pracownicy od 2019 roku objęci zostaną rządową rewolucją emerytalną, czyli inaczej Pracowniczymi Planami Kapitałowymi. Na początku PPK dotyczyć będą głównie osób, które pracują w dużych firmach. Przedsiębiorcy zostaną zobowiązani do potrącenia 2 % z pensji brutto na Plan Kapitałowy, a pieniądze te zasilać będą wybrany fundusz inwestycyjny wybrany przez pracodawcę.

Zmiany obejmować będą również godziny nadliczbowe wypracowane przez osoby zatrudnione w przedsiębiorstwach. Dotychczas zarobione dodatkowo sumy pieniężne za ponadprogramową pracę odkładane są na specjalnie utworzone konta rozliczeniowe. Wprowadzone przepisy zobowiązały do zamrażania tych pieniędzy i wykorzystywania ich np. na niewykorzystany urlop. Rozwiązanie w tej postaci było na rękę pracodawcom, ale blokowało pracownikom w pewnej mierze możliwość dysponowania środkami finansowymi.

Zmiana nie modyfikuje starego systemu, a umożliwi zatrudnionym osobom ułatwiony dostęp do pieniędzy ulokowanych na koncie.

Nowe przepisy w Kodeksie Pracy 2019 zakładają również, że pracownicy bez względu na staż pracy będą mogli wykorzystać taką samą liczbę dni wolnych, czyli 26 dni. Ujednolicona forma będzie szczególnie korzystna dla tych pracowników, którzy posiadali jedynie 20 dni urlopu w związku z mniejszym stażem w pracy.

Wprowadzone nowelizacje przepisów i ustaw oraz nowe modyfikacje mają na celu poprawę sytuacji pracownika. Rok 2019 ma dla zatrudnionych w firmie osób przynieść nie tylko równouprawnienie w kwestii urlopu wypoczynkowego, ale również w zakresie wypłacanego dotychczas wynagrodzenia zarówno za pracę, jak i nadgodziny.


Interesują Cię przepisy w kodeksie pracy 2019? Oferujemy pomoc dla przedsiębiorców.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

3 komentarze:

  1. Bardzo ciekawe. Niedługo znowu czekają nas kolejne zmiany.Ja ostatnio zaczęłam interesować się prawem bankowym i ciekawe informacje znalazłam tutaj: http://kdkancelaria.pl/prawo-bankowe/. Interesowłłeś się tym kiedyś? :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

    OdpowiedzUsuń
  3. warto powiedzieć też co nieco odnośnie BHP, bo to ważna rzecz dla pracodawcy i pracownika. Niezbędne są szkolenia z BHP, zakupy sprzęty w hurtowni BHP w Szczecinie, zapewnienie apteczek i gaśnic w firmie

    OdpowiedzUsuń