niedziela, 1 marca 2020

Prawo do urlopu w czasie studiów podyplomowych

Prawo do urlopu w czasie studiów podyplomowych


Autor: Michał Szu


Czy pracownik otrzymujący od pracodawcy dofinansowanie na studia podyplomowe może domagać się urlopu szkoleniowego w wymiarze 21 dni? Aktualne przepisy rodzą wiele wątpliwości w tej sprawie co powoduje, że pracodawcy niechętnie kierują pracowników na studia podyplomowe.


Wiele osób odbywających studia podyplomowe może mieć wątpliwości w sprawie przysługującego im prawa do urlopu. 16 lipca 2010 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące zasad podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników (Kodeks pracy art. 103 1 - 103 6). Ważność utraciło do tej pory stosowane rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12 października 1993 roku w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz.U. Nr 103, poz. 472 z późniejszymi zmianami). W związku z wprowadzeniem nowych przepisów pojawiły się wątpliwości m.in. w sprawie kiedy można pracownikowi udzielić urlopu szkoleniowego. Powstałe wątpliwości spowodowały, że pracodawcy niechętnie kierują pracowników na szkolenia oraz studia podyplomowe.

Analizując rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 19 grudnia 2008 r. w sprawie rodzajów tytułów zawodowych nadawanych absolwentom studiów i wzorów dyplomów oraz świadectw wydawanych przez uczelnie (Dz.U. z 2009 r. Nr 11, poz. 61 z późniejszymi zmianami) a także interpretację MPiPS wątpliwości budzi zwrot "praca dyplomowa", ponieważ rozporządzenie mówi, że warunkiem otrzymania świadectwa studiów podyplomowych jest zdanie egzaminu dyplomowego. W praktyce jednak studia podyplomowe kończą się uzyskanie dyplomu a nie egzaminem dyplomowym. Należy też zaznaczyć, że urlop szkoleniowy w wymiarze 21 dni przysługuje pracownikom którzy w wyniku ukończenia kolejnego etapu edukacji otrzymują tytuł zawodowy, natomiast studia podyplomowe takiego tytułu nie przyznają.

Z powyższego wynika, że przepisy wyżej wymienionego rozporządzenia nie są zbieżne z pozostałymi przepisami oraz artykułami zawartymi w ustawie kodeks pracy. Jednak obecny stan prawny oraz stanowisko MPiPS zakłada, że pracownicy otrzymujący od pracodawcy dofinansowanie do studiów podyplomowych mogą domagać się 21 dni urlopu szkoleniowego.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz