środa, 4 marca 2020

Akt notarialny. Co warto o nim wiedzieć?

Akt notarialny. Co warto o nim wiedzieć?


Autor: Dawid Wilewski


Akt notarialny jest dokumentem który poświadcza dokonanie czynności prawnej i może zostać dokonany,z pewnymi wyjątkami, jedynie przez uprawnionego notariusza.


Notariusz w sposób aktywny bierze udział w tworzeniu,redagowaniu, spisywaniu i odczytywaniu jego treści. Jak też dokonuje jego podpisania wraz z zainteresowanymi stronami. U notariusza również pozostaje oryginał tego dokumentu przez najbliższe 5 lat. Dokument ten posiada własną specyficzną formę. W życiu zaś większości ludzi dochodzi do sytuacji kiedy z usług tych muszą skorzystać, może to być taka sytuacja jak zakup mieszkania czy działki. Dlatego warto co nieco wiedzieć o akcie notarialny.

Akt notarialny składa się z pięciu głównych części. Pierwsza z nich zawiera takie informacje jak data, miejscowość zawarcia aktu, oraz dane stron i sposób stwierdzenia ich tożsamości. Druga część aktu dotyczy jego treści. Kolejna trzecia uwzględnia opłaty skarbowej, podatki oraz taksy notarialne. Ostatnie części dokumentu zawierają w sobie stwierdzenie o odczytaniu, przyjęciu i podpisaniu aktu, jak także podpisy osób zainteresowanych i notariusza.

Zdarzają się jednak sytuacje kiedy mimo tego iż akt notarialny zostanie poprawnie sformułowany dokument ten i tak zostanie uznany za nieważny są to między innymi takie sytuacje jak: Brak świadomości lub swobody – Sytuacja w której oświadczenie woli było składane przez osobę nie mającej pełni świadomości lub swobody (np. w czasie choroby psychicznej). Oświadczenie woli wymuszone poprzez groźby, podstęp lub zniekształcenie oświadczenia. Czy też gdy w dokumencie pojawi się błąd istotny.

Stworzenie aktu notarialnego to zawsze pewien koszt i najczęściej zalezą od wartości przedmiotu czynności notarialnej niemniej jej maksymalną kwoty określa rozporządzenie o maksymalnych stawkach taksy notarialnej (Dz.U. Nr 148, poz. 1564) . Notariusze mogą jednak według własnego uznania określać koszt swych usług jeśli nie przekraczają one maksymalnych taks notarialnych. Do tego dochodzą jeszcze podatki oraz dodatkowe opłaty.


Chcesz wiedzieć więcej wejdź na https://www.kancelarianotarialna.gda.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

1 komentarz: