Wspólne rozliczenie małżonków w przypadku straty podatkowej
Autor: Quetzal Coatl
W sytuacji, w której jeden z małżonków poniósł stratę wynikającą z prowadzonej działalności, dalej istnieje możliwość wspólnego rozliczenia się małżonków.
Wspólne rozliczenie jest nawet możliwe w przypadku, gdy jeden z małżonków osiągnął dochód z określonego źródła i od tego dochodu będzie on odliczał stratę z lat ubiegłych.
Będzie on w takiej sytuacji zobowiązany do obliczenia łącznych dochodów, tym samym pomniejszając je o straty z lat ubiegłych przez każdego z tych małżonków z osobna. Należy pamiętać, iż nie można przy wspólnym rozliczeniu odejmować straty jednego z małżonków od dochodu drugiego z nich.
Małżonkowie, aby móc się wspólnie rozliczać, muszą spełniać następujące warunki:
-
przez cały rok podatkowy muszą pozostawać w związku małżeńskim;
-
przez cały rok podatkowy musi istnieć między nimi wspólność majątkowa, inaczej mówiąc - wspólność małżeńska;
-
żaden z małżonków nie może prowadzić działalności gospodarczej, której formą opodatkowania jest ryczał, ani karta podatkowa oraz podatek liniowy.
Warto wiedzieć także, że możliwość wspólnego rozliczenia małżonków:
-
nie zależy od rodzaju prowadzonej działalności, znaczenie ma przede wszystkim forma opodatkowania dochodu, jaki uzyskują dzięki prowadzeniu działalności gospodarczej;
-
jest możliwa, gdy małżonkowie uzyskują (lub też nie) w danym roku podatkowym dochody, które są opodatkowane na zasadach ogólnych.
Małżonkowie nie będą mogli się wspólnie rozliczać wówczas, gdy:
-
prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną w formie ryczałtu lub karty podatkowej. Jednak nie stosuje się tego w przypadku, gdy podatnik osiąga przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej;
-
jeden z małżonków osiąga przychody, do których stosuje się przepisy o podatku liniowym lub o podatku tonażowym.
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz