Urlop rodzicielski
Autor: Katarzyna Klemba
Kilka uwag na temat świeżo wprowadzonego urlopu rodzicielskiego. Jak go uzyskać? Czy można korzystać z urlopu i w tym samym czasie pracować? Tego wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.
Zmiana kodeksu pracy, które weszła w życie 17 czerwca tego roku, przyniosła nam nowy płatny urlop, związany z urodzeniem dziecka, a mianowicie urlop rodzicielski./p>
- Wymiar urlopu rodzicielskiego wynosi maksymalnie 26 tygodni, i jego długość jest niezależna od liczby urodzonych dzieci.
- Aby z niego skorzystać, koniecznym warunkiem jest, wykorzystanie pełnego wymiaru dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz rozpoczęcie urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po zakończeniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Nawet 1 dzień przerwy spowoduje utratę uprawnień do skorzystania z niego.
- Możesz złożyć wniosek o ten urlop na cały okres 26 tygodni, możesz go jednak podzielić na trzy części, każda z tych części nie może być krótsza niż 8 tygodni i możesz wykorzystywać te części tylko bezpośrednio po sobie.
- nawet jeśli złożysz podanie od razu o cały urlop rodzicielski, pamiętaj, że zawsze możesz zmienić zdanie, wystarczy, że napiszesz do pracodawcy, najpóźniej na 14 dni przed przewidywaną datą powrotu, podanie o powrót do pracy.
- Z urlopu mogą korzystać oboje rodzice dziecka.
- Mogą się nim podzielić między sobą (np. 8 pierwszych tygodni matka dziecka, 10 następnych ojciec dziecka, 8 ostatnich matka dziecka) mogę, w odróżnieniu do czasu korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, korzystać z tego uprawnienia równocześnie, jednak wtedy nadal mogą wykorzystać tylko 26 tygodni (czyli mogą być np. razem na urlopie rodzicielskim przez 13 tygodni).
- Za okres korzystania z urlopu rodzicielskiego będzie Ci przysługiwał zasiłek w wysokości 60% podstawy wymiaru (o innej możliwości wypłacania zasiłku za ten okres pisałam w uwagach do wniosku, który możesz znaleźć tutaj).
Jak uzyskać urlop rodzicielski?
- W celu skorzystania z tego uprawnienia musisz złożyć wniosek do pracodawcy, z prośbą o jego udzielenie.
- Powinien on zostać złożony w odpowiednim terminie - co najmniej 14 dni przed jego rozpoczęciem (lub przed rozpoczęciem kolejnej jego części)
- Jeśli złożysz taki wniosek w odpowiedniej formie i we właściwym terminie pracodawca nie będzie Ci mógł odmówić jego udzielenia, będzie on bezwzględnie wiążący dla pracodawcy.
- Wniosek powinien również określać termin zakończenia dodatkowego urlopu macierzyńskiego, a gdy dotyczy kolejnej części tego urlopu - termin zakończenia poprzedniej części oraz ilość już wykorzystanych tygodni urlopu.
- Umieść też na nim oświadczenie drugiego rodzica o tym czy zamierza korzysta z urlopu rodzicielskiego, jeśli tak to w jakim okresie.
Wzór wniosku dla Ciebie znajduje się w linku podanym poniżej, możesz z niego śmiało korzystać, jeśli Ci się przyda
WNIOSEK O UDZIELENIE URLOPU RODZICIELSKIEGO
Praca i urlop rodzicielski / dodatkowy urlop macierzyński jednocześnie - też tak możesz
Nowe przepisy przewidują możliwość łączenia dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy.
- w tym celu należy złożyć wniosek do pracodawcy o chęci łączenia wykonywania pracy w czasie korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego bądź urlopu rodzicielskiego, podać w nim wymiar czasu pracy, w jakim zamierzasz pracować i okres przez jaki zamierzasz łączyć korzystanie z urlopów z pracą w takim wymiarze (oczywiście nie może być on dłuższy od okresu jaki przysługuje na dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski).
- możesz pracować w tym okresie w wymiarze nie większym niż połowa pełnego wymiary czasu pracy, na pozostałą część będzie udzielany urlop rodzicielski / dodatkowy urlop macierzyński.
- uwaga! wniosek taki nie jest bezwzględnie wiążący dla pracodawcy. Pracodawca może odmówić uwzględnienie takiego wniosku, ze względu na organizację pracy lub rodzaj wykonywanej pracy.
Katarzyna Klemba jest prawnikiem, specjalizującym się w prawie pracy. Prowadzi popularny i bardzo ukierunkowany na odbiorcę blog prawniczy www.e-prawopracy.pl
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz