czwartek, 18 października 2018

Prawa i obowiązki pracodawcy

Prawa i obowiązki pracodawcy


Autor: Monika Dywijska


Na samym początku należy sobie zaznaczyć, że pracodawcą jest tylko ta osoba, która zatrudnia kogoś na postawie umowy o pracę zgodnej z przepisami kodeksu pracy. natomiast nie można mówić o pracodawcy w przypadku, gdy ktoś chce kogoś zatrudniać jedynie w ramach umowy o dzieło czy też umowy zlecenie.


Kodeks pracy, który traktuje na temat praw i obowiązków pracodawcy jest dokumentem, który odnosi się również tylko i wyłącznie do osób zatrudnionych na umowę o pracy.

Dlatego mówiąc o obowiązkach i prawach pracodawcy należy te właśnie osoby brać pod uwagę. Pracodawca w związku z kodeksem ma różne obowiązki i prawa, które powinien przestrzegać. Wiele z nich będzie dotyczyło warunków pracy. Przede wszystkim w zależności od rodzaju wykonywanej w danym miejscu pracy pracodawca jest zobowiązany do stworzenia bezpiecznych i należytych warunków dla pracowników, w których nic nie będzie im groziło w czasie wykonywania pracy. Jeśli istnieje taka potrzeba jest zobowiązany do dostarczenia odzieży ochronnej.

Pracodawca zgodnie z kodeksem jest zobowiązany do tego, by pracownikowi zapewnić w czasie pracy odpowiednie przerwy, które mogą być zróżnicowane w zależności od tego czy pracownik spędza czas przy komputerze czy też nie. W ciągu roku pracodawca ma dać możliwość spędzenia ciągiem 10 dni roboczych urlopu dla pracownika, a więc 14 dni kalendarzowych.

Kodeks chroni także osoby, które znajdują się w szczególnej sytuacji, dlatego pracodawca jest zobowiązany do tego, by inaczej traktować te osoby, które zbliżają się do emerytury oraz kobiety w ciąży. Osoby takie chronione są przepisami prawa i nie mogą być bez powodu zwolnienione. Do przestrzegania takich przepisów zobowiązany jest pracodawca.

Do praw pracodawcy zalicza się oczywiście możliwość wymagania od pracownika spełniania poszczególnych obowiązków w stosunku do żądań pracodawcy. Wszystko oczywiście musi przebiegać zgodnie z zapisami umowy, która wiąże pracodawcę i pracownika. Dodatkowo prawem pracodawcy jest możliwość utrzymywania konkretnych terminów wypowiedzenia umowy, gdyby pracownik chciał zwolnić się z pracy.

Należy przy tym pamiętać, że kodeks pracy obowiązuje nie tylko pracodawcę, ale również pracownika, który, objęty np. umową o pracę ma wiele obowiązków. Powinny zostać przedstawione i ustalone zarówno w wersji ustnej, jak i pisemnej i podpisane przez obie strony - pracodawcę i pracownika.


Chcesz zasięgnąć opinii w sprawie prawa pracy? Skorzystaj z kancelarii Animus: http://kancelaria-animus.pl.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

2 komentarze:

  1. Bardzo cenne informacje. Niestety nie każdy pracownik ma świadomość praw, które mu przysługują i niekiedy też nie wie, jak skutecznie ich dochodzić.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawy wpis. Nie znam się na przepisach i ten krótki post wiele mi uświadomił. U mnie w firmie ostatnio pracodawca nie chciał nas wyposażyć w środki do ochrony - pracujemy na budowie i potrzebujemy pewnych rzeczy, a on kazał kupować samemu. Na szczęście po przeczytaniu tego wpisu zapoznałem się z Kodeksem Pracy i sprawę szybko rozwiązaliśmy. Obuwie robocze i rękawice znalazły się w ciągu kilku godzin :)

    OdpowiedzUsuń