czwartek, 18 października 2018

Jakie prawa ma pracownik niepełnoetatowy?

Jakie prawa ma pracownik niepełnoetatowy?


Autor: Arek Czapla


Pracownik zatrudniony na część etatu może wykonywać pracę w ramach różnych systemów czasu pracy (np. podstawowego systemu czasu pracy, zadaniowego czasu pracy, skróconego tygodnia pracy, równoważnego czasu pracy).


W Polsce pracownik pełnoetatowy pracuje zazwyczaj 35-40 godzin w tygodniu. W związku z tym osoba, która jest zatrudniona na pół etatu powinna przepracować od 17,5 do 20 godzin tygodniowo.

Uwaga! Gdy pracownik będzie pracował dłużej, niż wynosi połowa jego etatu, pracodawca będzie musiał wypłacić odpowiednią kwotę za nadgodziny.

Dla przykładu: jeśli zamiast 20 godzin przepracuje 24 godziny w tygodniu, to za 4 godziny ponadwymiarowe pracodawca wypłaci mu dodatek.

Gdy w firmie działa fundusz socjalny, pracownik niepełnoetatowy ma prawo ubiegać się np. o dofinansowanie koloni dziecka (tak samo ja pracownik zatrudniony na pełny etat).

Uwaga! Każdy pracownik, bez względu na to, na jakiej części etatu jest zatrudniony, ma prawo do dwóch dni wolnych w roku na opiekę nad dzieckiem w wieku do 14 lat.

Urlop wypoczynkowy pracownika niepełnoetatowego


Urlop wypoczynkowy udzielany jest w wymiarze godzinowym, który odpowiada czasowi pracy w danym dniu, Tak więc teoretycznie inny będzie wymiar urlopu dla osób, które pracują 3 dni w tygodniu i inny dla tych, którzy są w pracy dwa dni w tygodniu. To jednak wyliczenia ważne jedynie dla działu kadr.

Uwaga! W praktyce pracownik niepełnoetatowy ma tyle samo wolnego, co ten, który pracuje na pełny etat.

Jak to możliwe?

Urlop jest liczony za dni, które trzeba spędzić w pracy. By pracownik zatrudniony na część etaty miał 5 dni wolnych, musi wziąć 5 dni urlopu. Osobie, która pracuje 2 dni w tygodniu (np. po 10 godzin) potrzebne są do tego 2 dni urlopu - bo pozostałe 3 i tak ma wolne.

Jobsharing


Jeżeli pracownik niepełnoetatowy ma wymagająca pracę (np. zajmuje ona 40 godzin w tygodniu), pracodawca może poprosić go, by wskazał kogoś, kto mógłby dzielić z nim obowiązki.

Taka forma pracy określana jest jako jobsharing - dwaj pracownicy dzielą pracę na jednym stanowisku pełnoetatowym. Rozdzielają między siebie obowiązki, a także płacę, urlopy oraz świadczenia odpowiednio do czasu pracy każdego z nich. Mogą pracować na dwóch zmianach lub w wybrane dni tygodnia.

Wypowiedzenie umowy o pracę


Zasady wypowiedzenia umowy o pracę są takie same i przy pracy na część etatu, i na cały etat. Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony jest bowiem uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy (tzw. zakładowy staż pracy).

Uwaga! Przy jego ustalaniu nie ma znaczenia czy ktoś zatrudniony jest w pełnym, czy też w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz