czwartek, 18 października 2018

Prace wzbronione kobietom

Prace wzbronione kobietom


Autor: Arek Czapla


Polskie przepisy zostały dostosowane do prawa unijnego - rozszerzono wykaz prac, przy których nie wolno zatrudniać kobiet w ciąży i karmiących.


Uwaga! Chodzi zwłaszcza o takie miejsca pracy, gdzie pracownice są narażone na kontakt z czynnikami biologicznymi lub substancjami chemicznymi.

Jakie stanowiska mogą być uznane przez nowe przepisy za zagrażające kobiecie ciężarnej?


Według najnowszych i dotychczasowych regulacji, szkodliwa dla kobiety ciężarnej lub karmiącej może być praca pielęgniarki (lub farmaceutki) w następujących sytuacjach:
  • podczas pracy ma ona kontakt z lekami cytostatycznymi, które używane są w chemioterapii;
  • jej praca stwarza ryzyko zakażenia, np. wirusem WZW B, wirusem ospy wietrznej i półpaśca, wirusem różyczki, wirusem HIV.

Uwaga! Kobiety w ciąży i karmiące nie mogą wiec pracować na oddziałach, gdzie jest duże ryzyko zakażenia, a także na blokach operacyjnych.

Czynniki biologiczne mogą też zagrażać kobiecie w ciąży w takich miejscach, jak:
  • mleczarnie (na niektórych stanowiskach, np. przy produkcji serów) oraz
  • przy hodowli i uboju zwierząt hodowlanych (przy takich pracach, gdzie istnieje zagrożenie zakażenia pałeczkami listeriozy, cytomegalią, toksoplazmozą).

Gdzie pracownica może mieć kontakt ze szkodliwymi substancjami chemicznymi?


Mogą to być firmy, które produkują różne chemikalia. Kobieta ciężarna nie może wtedy pracować bezpośrednio przy produkcji, np. przy taśmie.

Na szkodliwe działanie chemii (dodatkowo na promieniowanie) jest narażona kobieta w ciąży pracująca w pracowni radiologicznej (np. jako technik RTG).

Uwaga! Taką pracownicę należy bezwzględnie przenieść w inne miejsce (np. do prac biurowych).

A co z miejscami pracy, gdzie panują uciążliwe warunki (jest bardzo gorąco albo zimno)?


Dla kobiet ciężarnych i karmiących nie są to bezpieczne miejsca. Nie mogą one wykonywać pracy w tzw. mikroklimacie zimnym, np. w chłodni w zakładach przetwórstwa.

Podobnie jest z pracą w piekarniach, gdzie dla odmiany panuje mikroklimat gorący.

Uwaga! W obu sytuacjach obowiązkiem pracodawcy jest przeniesienie takiej pracownicy w inne miejsce.

Praca przed komputerem


Kobiety pracujące cały dzień przed monitorem też są pod ochroną. Gdy pracownica zajdzie w ciąże, to nie może pracować przed monitorem dłużej niż 4 godziny dziennie, bo przy dłuższej pracy może być narażona na szkodliwe działanie pól elektromagnetycznych, promieniowania jonizującego i nadfioletowego.

Kiedy należy powiedzieć pracodawcy o ciąży?


Najlepiej jak najwcześniej, zwłaszcza gdy kobieta pracuje w miejscu, gzie może wystąpić zagrożenie dla zdrowia.

Uwaga! Gdy tylko powie pracodawcy o ciąży - jest chroniona przez kodeks pracy.

Wtedy, nawet gdy odmówi wykonywania pracy na szkodliwym stanowisku, to pracodawca nie ma prawa wyciągnąć konsekwencji. Oczywiście ciąż musi być potwierdzona, okazaniem zaświadczenia lekarskiego.

Bez obniżki pensji


Pracownica na przeniesieniu na nowe stanowisko pracy nie może stracić finansowo. Jeżeli na nowym stanowisku obowiązuje niższe wynagrodzenie, to wtedy pracodawca musi jej wypłacać dodatek wyrównawczy.

Uwaga! Gdyby pracodawca nie miał bezpiecznego miejsca, gdzie może przenieść pracownicę w ciąży, musi ją zwolnić ze świadczenia pracy i płacić pensję do dnia porodu.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz