Udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
Autor: Barbara Lisowska
Cechą znamienną funkcjonowania spółki z o.o. jest posiadanie przez nią kapitału zakładowego, który wnoszą do niej jej wspólnicy.
Udziały te mogą jednak podlegać zbyciu. W jakich okolicznościach może to nastąpić? Sprawdźmy.
Udziały w spółce
Kodeks spółek cywilnych określa, iż wartość udziału w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nie może być niższa niż 50 zł. Warto również wiedzieć, iż zgodnie z § 3 art. 154 kodeksu spółek handlowych udziały nie mogą być zbyte po cenie niższej niż wskazana w powyższym przepisie wartość nominalna.
Wspólnicy posiadają natomiast prawo do rozporządzania swoimi udziałami w takiej części, jak to zostało określone w umowie spółki. Mogą więc udziały zbywać na podstawie umowy sprzedaży lub przekazywać w formie darowizny.
Umowa spółki może również wprowadzać pewne ograniczenia dotyczące zbycia udziałów. Najczęściej spotykanym ograniczeniem jest zapis umowny, iż zbycie udziałów wymaga zgody spółki, która musi zostać udzielona w formie pisemnej.
Procedura zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
Pierwszym krokiem na drodze zbycia udziałów spółki powinno być dokładne przeczytanie umowy spółki, aby sprawdzić, czy nie ma w niej żadnych ograniczeń dotyczących tej procedury. W następnej kolejności konieczne jest sporządzenie pisemnej umowy zbycia udziałów wraz z notarialnie potwierdzonymi podpisami. Brak spełnienia tego wymogu wiąże się z unieważnieniem umowy.
W umowie zbycia udziałów należy zawrzeć następujące informacje: określenie stron umowy, przedmiot umowy, cena, poświadczone notarialnie podpisy stron.
W kolejnym kroku należy powiadomić zarząd spółki w formie pisemnej o zbyciu udziałów i poinformowaniu o nowym ich właścicielu.
Konieczne jest również dołączenie dowodu przejścia udziału na nowego wspólnika. Gdy spółka otrzyma powyższe zawiadomienie, od tej pory musi uznać nowego wspólnika jako udziałowca.
Ponadto zarząd spółki jest zobowiązany do zaktualizowania księgi udziałów, a następnie złożyć do rejestru przedsiębiorców nową listę udziałowców.
Więcej na ten temat: Udziały w spółce
Źródło: Kancelaria Adwokacka z Wrocławia
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz