Prawa podejrzanego
Autor: Joanna Izik
W potocznym rozumieniu podejrzanym jest osoba, wobec której istnieją przypuszczenia potwierdzone przesłankami, iż dopuściła się danego czynu. Jeśli dana osoba podejrzewana jest niesłusznie, zazwyczaj dąży do tego, aby udowodnić swą niewinność.
W świetle prawa, aby ktoś stał się podejrzanym, musi wobec niego zostać postawiony zarzut, który wnosi się na podstawie zebranego materiału dowodowego.Warto jednak pamiętać, iż podejrzany, oprócz obowiązków, ma również swoje prawa, z których może korzystać. Sprawdźmy, jakie to mogą być prawa.
Prawo do informacji o uprawnieniach
Oznacza to, iż prokurator ma obowiązek przedstawić podejrzanemu ciążące na nim prawa i obowiązki. Gwarantują mu to przepisy kodeksu postępowania karnego.
Prawo składania oświadczeń i wyjaśnień procesowych
Prawo to daje podejrzanemu możliwość składania na każdym etapie postępowania oświadczeń, które mają kształtować jego sytuację. Ponadto ma on również prawo do przedstawiania wszelkich informacji, które dotyczą materiału dowodowego.
Prawo do odmowy składania wyjaśnień
Często zdarza się, iż podejrzany nie jest świadomy, iż ma takie prawo. Oznacza ono, iż podejrzany może odmówić składania jakichkolwiek wyjaśnień, włącznie z tymi, które dowodzą jego niewinności i mogłyby stawiać go w korzystnym świetle wobec przedstawionych zarzutów.
Prawo dostępu do akt sprawy
Podejrzany może w każdej chwili żądać dostępu do akt swojej sprawy, zwłaszcza w przypadku, gdy nie był on obecny na danej rozprawie, lecz miał do tego prawo.
Prawo do obrońcy
Podejrzanemu przysługuje prawo do posiadania obrońcy w swojej sprawie, jeśli nie jest on w stanie bronić się samodzielnie. Ponadto podejrzany ma również prawo odmówić składania jakichkolwiek zeznań bez obecności jego obrońcy.
Prawo do składania zażaleń
Podejrzany może również skorzystać z tego prawa, jeśli uzna, iż nie zgadza się z postanowieniami procesowymi lub zachowania organów procesowych czy przebiegu postępowania.
Lista praw przysługujących podejrzanemu jest dużo bardziej obszerna. Powyższe prawa to jedynie przykłady. Warto jednak mieć świadomość, jakie są to prawa, aby będąc w sytuacji podejrzanego wiedzieć, jak i kiedy z nich skorzystać.
Polecamy pomoc adwokata we Wrocławiu
Zobacz również: Jakie prawa przysługują podejrzanemu
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz