poniedziałek, 17 października 2016

Działalność gospodarcza a odpowiedzialność z majątku wspólnego

Działalność gospodarcza a odpowiedzialność z majątku wspólnego.


Autor: Ryszard Stolarz


Zasada ogólna odnosząca się do wszystkich zobowiązań (nie tylko tych związanych działalnością gospodarczej) mówi, że dla umożliwienia egzekucji z majątku wspólnego należy wykazać, że małżonek wyraził zgodę na zaciągnięcie zobowiązania.


Planując rozpoczęcie własnego biznesu musimy skalkulować przede wszystkim zagrożenia. Jeśli jesteśmy w związku małżeńskim to warto też wiedzieć co ryzykuje małżonek.

Dzisiaj zatem , słów kilka o odpowiedzialności z majątku wspólnego małżonków, za zobowiązania wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej.

Zasada ogólna odnosząca się do wszystkich zobowiązań (nie tylko tych związanych działalnością gospodarczej) mówi, że dla umożliwienia egzekucji z majątku wspólnego należy wykazać, że małżonek wyraził zgodę na zaciągnięcie zobowiązania.

W przypadku zobowiązań wynikających z działalności gospodarczej jest pewne udogodnienie dla wierzyciela. Występując do sądu,
o nadanie klauzuli umożliwiającej egzekucję z majątku wspólnego, może on w zasadzie wykazać tylko trzy elementy a mianowicie że:

  • wskazana przez wierzyciela osoba jest małżonkiem dłużnika,
  • przedsiębiorstwo wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków,
  • wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Jeżeli wierzycie wykaże powyższe to Sąd nada klauzulę wykonalności, co z kolei umożliwi egzekucję komorniczą.

Co to oznacza w praktyce ?

A no to, że wierzyciel zaspokoi się z wszystkiego co służy do prowadzenia działalności pomimo, że będzie to majątek wspólny małżonków a często jednoosobowa działalność jest prowadzona w miejscu zamieszkania, na podwórku, w garażu itp.....

Jeśli natomiast małżonek-dłużnik uzyskał zgodę drugiego z małżonków na dokonanie określonej czynności prawnej (podjętej także w ramach prowadzonej działalności gospodarczej), to wówczas egzekucja może zostać skierowana już do całego majątku wspólnego małżonków a nie tylko z majątku wspólnego wchodzącego w skład przedsiębiorstwa.


radca prawny Ryszard Stolarz

BLOG: ZAKLADAMYFIRMY.PL

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

7 komentarzy:

  1. Bardzo ciekawe informacje. Dobrze, że tutaj trafiłam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Oj tak, mega przydatny artykuł ! :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Założenie działalności gospodarczej nie było aż tak trudne jak jej prowadzenie. Wiem to z własnego doświadczenia, ale grunt to sie nie poddawać i ciągnąć biznes dalej ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Miałem problem z założeniem własnej działalności w Niemczech. Nie miałem zielonego pojęcia gdzie powinienem się udać, ani jakie papiery złożyć. Dochodziło jeszcze do tego późniejsze rozliczenie podatków z niemiec i wiele innych spraw. Dopiero grupa specjalistów postanowiła mi pomóc i do tej pory zajmuje się sprawami papierkowymi. Ja natomiast zostałem doceniony przez firmy budowlane i mam wielu wspólników.

    OdpowiedzUsuń
  5. Własna działalność gospodarcza to nie taka prosta sprawa. Początki są bardzo trudne, zwłaszcza papirologia. Na początku mnóstwo biegania, ale finalnie w moim przypadku wyszło wszystko ok ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. Oj tak, zgadzam się w 100%. Prowadzenie własnej firmy wymaga stalowych nerwów no i cierpliwości. Wiem to z własnego doświadczenia. Jednakże finalnie jestem zadowolona z działalności i polecam również ;)

    OdpowiedzUsuń
  7. Teraz bardzo popularne stały się start upy. Co prawda troszkę sceptycznie jestem do tego nastawiona, ale może warto byłoby spróbować czegoś nowego ;)

    OdpowiedzUsuń