wtorek, 18 października 2016

Odwołanie darowizny - kilka ważnych faktów

Odwołanie darowizny - kilka ważnych faktów


Autor: Joanna Izik


Darowizna to nic innego, jak umowa, w której darczyńca przekazuje obdarowanemu świadczenie w sposób nieodpłatny, a więc nie czerpiąc z tego tytułu korzyści materialnych.


Warto jednak wiedzieć, iż istnieją sytuacje, w których darczyńca może darowiznę odwołać. Jednym z powodów może być rażąca niewdzięczność obdarowanego.

Czym jest rażąca niewdzięczność obdarowanego


Przez rażącą niewdzięczność należy rozumieć takie zachowanie obdarowanego, które jest nieprzyjazne w stosunku do darczyńcy lub zaniechanie. Za rażącą niewdzięczność uznaje się zatem odmowę sprawowania opieki, jeśli taki był zapis w umowie darowizny, a także popełnienie przestępstwa wobec darczyńcy przeciwko jego zdrowiu lub życiu. Oczywiście lista symptomów rażącej niewdzięczności jest duża dłuższa.

Jak odwołać darowiznę

Należy pamiętać, iż zgodnie z prawem darowiznę można odwołać w terminie do 1 roku od dnia, w którym obdarowany dopuścił się czynu lub zachowania uznanego za rażącą niewdzięczność. Darowiznę należy odwołać w formie pisemnej wraz z krótkim opisem sytuacji wskazującej na rażącą niewdzięczność.

Warto również wiedzieć, iż jeśli darowiznę stanowi nieruchomość, to jej odwołanie wymaga sporządzenia aktu notarialnego przenoszącego prawo własności nieruchomości czy użytkowania wieczystego.


Obdarowany nie zgadza się z decyzją o odwołaniu darowizny


Może się jednak zdarzyć, że obdarowany nie zgadza się z decyzją o odwołaniu darowizny. Wówczas należy sprawę skierować do sądu poprzez przygotowanie pozwu o zwrot przedmiotu darowizny. Warto w takim przypadku skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata, który pomoże przygotować odpowiednią treść pozwu oraz będzie wsparciem w trakcie procesu.

Natomiast jeśli chodzi o odwołanie darowizny w postaci nieruchomości, to należy przygotować pozew o zobowiązanie obdarowanego do złożenia oświadczenia woli w przedmiocie przeniesienia własności na rzecz darczyńcy.


Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: Podstawy prawne odwołania darowizny

Poleca: Adwokat Wrocław

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz