Prawa człowieka we współczesnym świecie
Autor: Marcin Kwiatkowski
Pojęcie godności ludzkiej związane jest z przekonaniem, że wszyscy ludzie są sobie równi i mają prawo do wolności osobistej. Zagadnienia te były rozważane już przez starożytnych filozofów, podejmowano je też w późniejszych epokach, ale dopiero po II wojnie światowej stały się podstawą dla sformułowania praw człowieka.
Kwestia praw człowieka została podjęta już w XIX wieku, co znalazło odzwierciedlenie w konstytucjach państw. Jednak rozmowy na ten temat na arenie międzynarodowej rozpoczęto dopiero po zakończeniu II wojny światowej, która całkowicie zmieniła dotychczasową rzeczywistość i zrodziła konieczność uregulowania wielu spraw z zakresu dyplomacji i relacji międzyludzkich. Próba uregulowania stosunków międzynarodowych przyczyniała się do powstania organizacji jednoczących wiele państw, podejmujących wspólne działania na rzecz stabilizacji politycznej i gospodarczej. Tym samym powstały liczne dokumenty, w których sprecyzowano najważniejsze zagadnienia, w tym prawa człowieka.
Po zakończeniu II wojny światowej powołano do życia wiele organizacji międzynarodowych, jak Organizacja Narodów Zjednoczonych, Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie Unia Europejska. Priorytetem stało się utrzymanie stabilizacji międzynarodowej i pokoju, a także zagwarantowanie praw człowieka, głównie prawa do wolności i równości wszystkich ludzi. Podjęte w tej kwestii decyzje zostały potwierdzone odpowiednimi dokumentami, w których prawa człowieka zajmują ważne miejsce.
Pierwszym dokumentem, w którym podkreślono istotę przestrzegania praw człowieka, była Karta Narodów Zjednoczonych podpisana w 1945 roku. Za cel organizacja uznała dążenie do utrzymania pokoju oraz poszanowania praw człowieka, w tym wolności i równości wszystkich bez względu na rasę, język, wyznanie i płeć. Wszyscy członkowie organizacji są zobowiązali się do akceptowania i przestrzegania postanowień zawartych w dokumencie. Ważnym krokiem w kwestii praw człowieka stało się powołanie w ramach ONZ Komisji Praw Człowieka, która miała szerzej zająć się zagadnieniami wolności i równości wszystkich ludzi. Efektem prac prowadzonych przez Komisję była Powszechna Deklaracja Praw Człowieka przyjęta w 1948 roku przez państwa członkowskie. Kolejnym dokumentem powstałym w ramach ONZ był Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych zaakceptowany w 1966 roku. Zobowiązuje on państwa członkowie to bezwzględnego przestrzegania praw człowieka na swoim terytorium zgodnie z przyjętymi warunkami. Zagadnienie praw człowieka zostało również podjęte w Międzynarodowym Pakcie Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych.
Obszernym dokumentem określającym prawa człowieka jest Międzynarodowa Karta Praw Człowieka, w której skład wchodzą Deklaracja Praw Człowieka, Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych i Międzynarodowy Pakt Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych. Przyjęte prawa człowieka mają charakter powszechny, przyrodzony, niezbywalny, nienaruszalny, niepodzielny i naturalny. Ponieważ ich najważniejszych źródłem jest godność człowieka, są one takie samy dla wszystkich ludzi.
We współpracy ze http://aplikanci.ksiegarnia.lexisnexis.pl
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz