Zasady otrzymywania zasiłku chorobowego
Autor: Arek Czapla
Podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego jest dostarczenie do działu kadr lub bezpośredniego przełożonego zwolnienia lekarskiego, czyli druku ZUS ZLA (dawne L4).
Uwaga! Należy to zrobić w ciągu 7 dni od jego otrzymania (w ten czas wlicza się soboty, niedziele i święta), bo jeśli pracownik się spóźni, zasiłek chorobowy będzie obniżony o 25%, za każdy dzień, aż do dnia dostarczenia zaświadczenia (chyba że niedostarczenie zaświadczenia nastąpiło z przyczyn od niego niezależnych).
Ta zasada dotyczy i pracowników, i osoby, która prowadzi działalność gospodarczą, z tym, że oni zwolnienie chorobowe muszą dostarczyć bezpośrednio do ZUS.
Jak wyliczany jest zasiłek chorobowy?
Wylicza się go na postawie średniej pensji z ostatnich 12 miesięcy i wynosi:
- 80% wynagrodzenia - gdy chory przebywa w domu;
- 70% wynagrodzenia - przy pobycie w szpitalu.
Uwaga! W przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia, miesięczny zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu od 15 do 33 dni niezdolności do pracy w roku kalendarzowym wynosi 80% wynagrodzenia.
- 100% wynagrodzenia (także za okres pobytu w szpitalu) - w okresie ciąży, albo jeżeli przyczyną niezdolności do pracy jest choroba zawodowa, wypadek przy pracy, w drodze do pracy lub z pracy.
Uwaga! Zasiłek chorobowy wypłacany jest maksymalnie przez 182 dni. Dla chorych na gruźlicę i kobiet w ciąży okres ten wydłuża się do 270 dni.
Jak liczony jest okres 182 lub 270 dni, jeżeli pracownik ma przerwę w zwolnieniu?
Jeżeli choć jeden dzień po zwolnieniu chorobowym pracuje, a potem dostaje kolejne zwolnienie, ale na inną chorobę, wówczas okres zasiłkowy liczony jest od nowa.
Uwaga! Gdy pracownik dostanie kolejne zwolnienie na tę samą chorobę i jeśli przerwa między nimi jest krótsza niż 60 dni kalendarzowych to okresy niezdolności do pracy są sumowane.
Co dzieje się po 182 dniach, gdy pracownik nadal jest niezdolny do pracy?
Lekarz orzecznik ZUS decyduje, czy dalsze leczenie lub rehabilitacja może przywrócić zdolność do pracy i zapobiegnie konieczności przyznania renty. Jeśli tak, orzeka o potrzebie przyznania świadczenia rehabilitacyjnego.
Świadczenie rehabilitacyjne wypłacane jest maksymalnie 12 miesięcy i wynosi: 90% wynagrodzenia (pierwsze 3 miesiące, a za pozostały okres 75%) albo 100% wynagrodzenia - jeżeli niezdolność do pracy przypada na okres ciąży lub została spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.
Uwaga! Pracownik może otrzymywać zasiłek chorobowy nie tylko w trakcie trwania umowy o pracę lecz również po jej rozwiązaniu, ale muszą być spełnione dwa warunki. Przysługuje on byłym pracownikom, jeśli zachorowali w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego. Poza tym choroba musi trwać co najmniej 30 dni bez przerwy.
Inne zasady obowiązują przy chorobach zakaźnych, których okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni oraz schorzeniach, których objawy ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby. Wówczas pracownik otrzyma zasiłek, jeśli zachoruje w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego.
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz