Obowiązek alimentacyjny względem dzieci
Autor: anna bobak
Prawnym obowiązkiem rodziców jest utrzymywanie dzieci aż do uzyskania przez nie samodzielności. Rodzice są zobowiązani do dzielenia się z dziećmi swoimi dochodami, niezależnie od ich wysokości. Wynika to z przyjętej w kodeksie rodzinnym zasady równej stopy życiowej dzieci i rodziców.
Zgodnie z tą zasadą, nie mają tu znaczenia możliwości zarobkowe rodziców. Z obowiązku alimentacyjnego zostają zwolnieni wyłącznie w sytuacji, gdy nie mają żadnych dochodów ani możliwości zarobkowych (dotyczy to osób niepełnosprawnych, schorowanych, niezdolnych do pracy).
O ile konieczność utrzymywania dzieci małoletnich jest kwestią bezsporną, o tyle pewne wątpliwości może budzić dawanie funduszy na utrzymanie dziecka dorosłego. Kodeks rodzinny i opiekuńczy nie wyznacza górnej granicy wieku, powyżej której dziecko powinno utrzymywać się z własnych zarobków. Z pewnością granicą taką nie jest osiągnięcie przez niego pełnoletniości. Zgodnie z polskim prawem rodzice powinni zapewnić dzieciom odpowiednie warunki do rozwoju. Zatem jeśli pełnoletnie dziecko po zakończeniu obowiązkowej edukacji chce kontynuować naukę na studiach, obowiązkiem rodziców jest dalsze go utrzymywanie.
W przypadku jednak, gdy dziecko nie radzi sobie na studiach - z powodu własnych zaniedbań lub też braku osobistych zdolności nie zalicza egzaminów i musi powtarzać rok, obowiązek alimentacyjny wygasa. W przeciwnym przypadku rodzice powinni finansowo wspierać swoje dziecko aż do ukończenia przez nie nauki i znalezienia pracy.
Warto także wspomnieć o tym, iż jeżeli dziecko - mimo odpowiedniego wykształcenia lub przygotowania do zawodu - nie może znaleźć pracy, również ma prawo ubiegać się o alimenty. Pomoc finansowa powinna więc trwać aż do uzyskania przez dziecko możliwości do samodzielnego utrzymania się.
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Bardzo cenię sobie uzyskaną od mojego specjalisty pomoc prawną z alimentami. Sprawę udało się załatwić pozytywnie, nie warto "szarpać" się z alimentami samodzielnie.
OdpowiedzUsuńAlimenty mogą zostać zasądzone na rzecz dzieci jak i dorosłych, wszystko zależy od sytuacji finansowej po rozwodzie.
OdpowiedzUsuńDecydując się na rozwód i walkę o alimenty warto się dobrze zastanowić na tą decyzją, trzeba wiedzieć co nas czeka podczas postępowania sądowego i odpowiednio się do tego przygotować.
OdpowiedzUsuń