czwartek, 21 lipca 2016

Odszkodowania za zwolnienie

Odszkodowania za zwolnienie


Autor: Michał Pieróg


Zdarza się, że pracownik uważa, że został bezprawnie zwolniony. W takiej sytuacji jak najbardziej może iść on do sądu pracy i domagać się wypłaty odszkodowania od swojego byłego już pracodawcy. Sąd pracy może też nakazać przywrócenie na poprzednie stanowisko w miejscu pracy. Kiedy może dojść do tego?


W sytuacji, gdy były pracownik przed sądem pracy udowodni, że został zwolniony bezprawnie, może domagać się przywrócenia do pracy lub wypłaty odszkodowania za bezprawne zwolnienie. Przesłanką w tym wypadku byłoby naruszenie prawa pracy lub brak odpowiedniego uzasadnienia wypowiedzenia. Z drugiej strony sam pracownik nie musi udowadniać, że poniósł jakąś szkodę w związku z tym wypowiedzeniem – uważa się, że jest to oczywiste.

Czy odszkodowania wypłacane w takiej sytuacji pracownikowi mają jakieś ograniczenie kwotowe? Tak, odszkodowanie powinno mieścić się w przedziale pomiędzy wynagrodzeniem za dwa tygodnie pracy a kwotą jaką pracownik zarobiłby w tej firmie przez trzy miesiące. Odszkodowanie nie może być niższe od wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.

Zasada, w której odszkodowanie nie będzie wyższe niż trzymiesięczne wynagrodzenie dotyczy też sytuacji osób, które podlegają szczególnej ochronie prawnej przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy.

Te zasady dotyczące odszkodowania za zwolnienie i ograniczenie wysokości odszkodowania obowiązują w Polsce. Nie można tu raczej liczyć na wielomilionowe odszkodowanie, takie jakie sąd w Wielkiej Brytanii przyznał pod koniec 2011 roku polskiej lekarce, którą zwolniono ze względu na jej narodowość i płeć. W tym wypadku dyskryminacja i zwolnienie będą kosztować szpital prawie 4,5 miliona funtów. Na taki werdykt sądu z pewnością miał też wpływ fakt, że kobieta przed zwolnieniem była nękana i źle traktowana przez współpracowników. Efektem takiej atmosfery w miejscu pracy, która trwała kilka lat, stały się stany depresyjne, myśli samobójcze i problemy zdrowotne. Kobieta nie jest już w stanie pracować w swoim zawodzie ze względu na urazy psychiczne, dlatego też taka wysoka kwota odszkodowania zasądzona przez brytyjski wymiar sprawiedliwości wydaje się być jak najbardziej uzasadnioną.


Impala

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz