Odliczane od PIT darowizny muszą być właściwie dokumentowane
Autor: Piotr Henke
Osoby fizyczne rozliczające się z fiskusem za 2010 rok mogą odliczyć przekazane w ciągu roku darowizny na cele określone w ustawie o PIT. Podatnicy odliczają poniesione wydatki na cele organizacji pożytku publicznego, krwiodawstwa oraz kościół w granicach nieprzekraczających 6 proc. dochodu.
Ponadto wszystkie darowizny, które podatnicy odliczają od dochodu, muszą być właściwie udokumentowane.
Zasady dokumentacji zostały określone w art. 26 ust. 7 ustawy o PIT (tj. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.). W przypadku darowizn pieniężnych konieczny jest dowód wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego. Jeśli podatnik przekaże pieniądze w gotówce, nie będzie mógł tej kwoty odliczyć od dochodu.
W przypadku innych darowizn niż pieniężne wydatki należy udokumentować na podstawie dowodu, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę i wartość darowizny. Należy też uzyskać od obdarowanego oświadczenie o przyjęciu darowizny.
Z kolei honorowi dawcy krwi (darowizny na cele krwiodawstwa) muszą udokumentować przekazanie krwi (nie należy jednak uwzględniać wartości krwi, za którą krwiodawca dostał ekwiwalent pieniężny). Co więcej, w przypadku dawców krwi obowiązuje limit 6 proc. dochodu oraz również limit wynikający z rozporządzania ministra zdrowia (odliczenie przysługuje do wysokości ekwiwalentu m.in. za pobraną krew).
W przypadku darowizn kościelnych przepisy przewidują dwie możliwości. Po pierwsze odliczeniu podlegają darowizny przeznaczone na cele kultu religijnego (maksymalnie 6 proc. dochodu), a po drugie na działalność charytatywno-opiekuńczą kościoła (bez limitu). Obdarowanymi nie mogą być jednak osoby fizyczne. W przypadku darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą podatnicy nie tylko muszą przekazać środki przelewem na konto obdarowanego. Darczyńca musi też uzyskać od kościelnej osoby prawnej pokwitowanie odbioru oraz sprawozdanie o przeznaczeniu darowizny na cele działalności charytatywno-opiekuńczej (na przekazanie sprawozdania kościół ma dwa lata od daty przekazania środków).
Prawa i obowiązki wykonawcy testamentu
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz