środa, 29 czerwca 2016

Plan wychowawczy - rozwód po nowemu

Plan wychowawczy-rozwód po nowemu


Autor: adwokat Małgorzata Supera


Przepisy dotyczące rozwodów zostały w ostatnim okresie istotnie zmienione. Pozostawienie tych samych uprawnień obojgu rodzicom uzależnione jest od ich zgodnego działania i przygotowania wspólnej koncepcji wychowawczej.


W czerwcu upłynie rok, od kiedy obowiązują nowe przepisy dotyczące rozwodów. Istotne zmiany, wprowadzone do kodeksu rodzinnego, dotyczą władzy rodzicielskiej.

Jak było poprzednio? W przeważającej ilości spraw o rozwód, władzę nad wspólnymi małoletnimi dziećmi sądy pozostawiały obojgu rodzicom, przy jednoczesnym wskazaniem miejsca zamieszkania przy jednym z nich. Każdy z rodziców miał, zatem taki sam zakres praw i obowiązki, mimo, że dziecko zamieszkało tylko z matką lub ojcem. Wyjątkowo władzę rodzicielską sąd powierzał jednemu z rodziców, ograniczając jej zakres drugiemu. W praktyce pozostawienie władzy obojgu rodzicom prowadziło to do licznych konfliktów, których finał rozgrywał się przed sądem rodzinnym.

Na czym polega zmiana? Obecnie pozostawienie w wyroku rozwiązującym małżeństwo przez rozwód władzy obojgu rodzicom uzależnione jest od przedstawienia przez nich wspólnej koncepcji wychowawczej, zwanej planem wychowawczym. Plan wychowawczy wymusza współpracę i dążenie do kompromisu. Dziecko nie może, bowiem być obiektem walki, ani co gorsze przedmiotem szantażu.

Plan wychowawczy powinien regulować, jako minimum, sposób i zakres kontaktów z dzieckiem oraz miejsce jego zamieszkania. Wskazane jest również ustalenie przez rodziców rodzaju spraw, które będą wymagały ich wspólnej decyzji. Jednym z istotnych elementów planu mogą być alimenty. Zakresu i wysokości świadczeń alimentacyjnych, jest częstą przyczyną nieporozumień.

Rodzice mogą sami przygotować plan wychowawczy, z uwagi jednak na brak powszechnie obowiązujących wzorów przydatna jest pomoc profesjonalisty. Pełnomocnik prowadzący sprawę o rozwód pomoże ustalić zakres planu. W przypadku sporu, udział profesjonalisty w rozmowach rodziców pozwoli na znalezienie zgodnych z dobrem dziecka rozwiązań.

Przedstawione przez rodziców, w formie planu wychowawczego, propozycje wychowawcze są przedmiotem analizy sądu rozwodowego. Jeżeli rodzice przekonają sąd, że mimo rozwodu są w stanie współpracować i zgodnie wychowywać dziecko władza zostanie powierzona im obojgu. Brak porozumienia spowoduje pozostawienie wszystkich praw tylko matce lub ojcu zależnie od tego, z kim dziecko zamieszka. Drugi rodzic wówczas będzie mógł współdecydować tylko o najistotniejszych sprawach dziecka wskazanych w wyroku, takich jak dla przykładu sposobie leczenia, kierunku edukacji.

Na koniec należy dodać, że obowiązek przedstawienia planu wychowawczego dotyczy tylko tych spraw o rozwód, które zostały złożone do sądu po dacie 13.06.2009 roku.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz