Jak pies z kotem, czyli... podział majątku po rozwodzie
Autor: Joanna M.
Rozwód rzadko bywa przyjemny. Kiedy jednak zostanie orzeczony, wydaje ci się, że to co złe masz już za sobą. Niestety, nie zawsze tak jest. Przed wami jeszcze przecież podział majątku. Komu przypadnie samochód, kto weźmie meble, serwis do kawy, sztućce?
Wiele osób nie potrafi powstrzymać emocji i zażarcie toczy bój o najdrobniejsze bibeloty. A przecież można się rozstać kulturalnie i w zgodzie.
Wspólny dorobek. Z chwilą gdy się pobieracie powstaje między wami wspólność ustawowa. To znaczy, że wszystko czego się dorobicie należy zarówno do ciebie, jak i do twojego współmałżonka. Jeżeli chcecie inaczej uregulować wasze stosunki materialne wystarczy spisać intercyzę (można to zrobić przed ślubem lub tez w trakcie). Wtedy podczas podziału majątku nie będzie najmniejszego problemu.
Co podlega podziałowi? Jeśli nie podpisaliście intercyzy, wszystko czego dorobiliście się od dnia ślubu, stanowi wasz wspólny majątek (nie ma znaczenia, że daną rzecz kupiłaś sama). Zgodnie z prawem wspólny majątek to m.in.: wynagrodzenie za pracę, wszystkie przedmioty, które kupiliście za pieniądze, dochody z innych działalności, emerytury, renty, przedmioty zwykłego urządzenia domowego, dochody z majątku wspólnego, dochody z majątku osobistego, pieniądze zgromadzone na rachunku funduszu emerytalnego. Jednak nie wszystko w małżeństwie jest wspólne. Pewne rzeczy należą wyłącznie do ciebie. Są to np. wszystkie rzeczy, które nabyłaś przed ślubem, rzeczy oraz nieruchomości, które otrzymałaś w spadku lub w darowiźnie już w czasie trwania małżeństwa, wszystkie rzeczy osobiste (kosmetyki, bielizna, odzież, wózek inwalidzki) oraz nagrody za osobiste osiągnięcia, prawa autorskie i prawa własności przemysłowej, odszkodowania za uszkodzenie ciała.
Nie zawsze do sądu. Stało się- postanowiliście się rozstać. Przy rozwodzie nie ma innej możliwości, trzeba iść do sądu. Ale kto powiedział, że również majątek macie dzielić na sali sądowej? Jeżeli jesteście zgodni co komu ma przypaść ze wspólnego dorobku, możecie spisać między sobą umowę, wyszczególniając , jakie przedmioty każde z was zatrzymuje. Jeśli w grę wchodzi nieruchomość taką umowę musi sporządzić notariusz.
Gdy brak zgody... Wtedy już niestety nie ma wyjścia. Skoro nie możecie dojść do porozumienia, nie pozostaje nic innego jak wraz z pozwem o rozwód złożyć wniosek o podział majątku. Sąd podzieli majątek przy sprawie rozwodowej tylko wtedy, gdy będziecie zgodni co do tego, jak chcecie się nim podzielić i nie przedłuży to postępowania. W innym wypadku, wniosek zostanie oddalony a całą sprawą zajmie się sąd cywilny. Aby jednak tak się stało trzeba złożyć wniosek w wydziale cywilnym sądu rejonowego. Musisz wtedy dokładnie określić swoje żądania. Zasada jest taka, że wspólny majątek dzieli się po połowie. Jeśli jednak jedno z was, uważa, ze w większym stopniu niż drugie przyczyniło się do powstania majątku, może oczywiście domagać się ustalenia nierównych podziałów.
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz