Od jakich decyzji ZUS możesz odwołać się do sądu?
Autor: Krzysztof Bogusz
Niedawno przeglądałem w internecie co ciekawsze materiały związane z tematyką mojego bloga i natknąłem się na artykuł, w którym autor pisze od jakich decyzji ZUS przysługuje odwołanie.
Niedawno przeglądałem w internecie co ciekawsze materiały związane z tematyką mojego bloga i natknąłem się na artykuł, w którym autor pisze od jakich decyzji ZUS przysługuje odwołanie. Przy czym w szczególności poruszona jest w nim kwestia związana z tym, czy od decyzji ZUS dotyczącej odmowy uchylenia, zmiany lub unieważnienia wcześniejszej decyzji Zakładu przysługuje odwołanie do właściwego sądu. Z artykułem możesz się zapoznać tutaj.
Mimo to postanowiłem także ten temat poruszyć na moim blogu. Wcześniej pisałem o samej decyzji ZUS i wyjaśniałem Ci w jakich sprawach ZUS wydaje decyzje oraz jaka jest ich treść. Stąd wiesz, że Zakład wydaje decyzje w zakresie indywidualnych spraw, do których należą m. in. sprawy dotyczące ustalania uprawnień do świadczeń i ich wymiaru. Pozostałe wskazane przez ustawodawce przykłady wymieniam w pięciu punktach poprzedniego wpisu. Innymi słowy nie jest to katalog zamknięty, a jedynie ogólne wskazanie przedmiotu spraw rozstrzyganych przez Zakład.
Do tego zakresu należy dodać decyzje, w których Zakład decyduje o ponownym ustaleniu prawa lub zobowiązania stwierdzonego poprzednio decyzją ostateczną oraz decyzje dotyczące uchylenia, zmiany lub unieważnienia poprzednich decyzji ostatecznych. Wynika to z treści art. 83a ustawy systemowej, który obowiązuje od początku 2003r.
Z kolei art. 83 ust. 2 ustawy systemowej wyjaśnia, że od decyzji ZUS przysługuje odwołanie do sądu. Nie ma w nim żadnego podziału, stąd po prostu wynika, że od każdej decyzji można się odwołać. Jedynie w dalszej części tego artykułu możesz przeczytać, że wyjątkowo w sprawach o świadczenia przyznawane w drodze wyjątku i o umorzenie należności z tytułu składek takiej możliwości nie masz. W takim przypadku możesz wnioskować do Prezesa Zakładu o ponowne rozpatrzenie sprawy. Szerzej o tym w następnym wpisie.
Dlaczego jednak zwracam Ci na powyższe uwagę? Ano dlatego, że natura spraw z zakresu ubezpieczeń społecznych jest bardzo specyficzna. Mają do nich zastosowanie jakby dwa odrębne tryby postępowania – administracyjny i cywilny – które stosowane są w dwóch odmiennych fazach.
W pierwszej kolejności wykorzystywany jest tryb postępowania administracyjnego uregulowany w Kodeksie postępowania administracyjnego. Dotyczy on postępowania i związanych z tym czynności przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, który kończy się wydaniem samej decyzji. Przy czym jest to tryb podstawowy.
Z kolei tryb postępowania cywilnego znajduje zastosowanie po wydaniu decyzji, od której możesz się odwołać do sądu w terminie i według zasad określonych w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego. Tak więc ustawodawca przyjął odmienne zasady dotyczące trybu odwoławczego od decyzji. Podobnie odrębne przepisy ustalił dla organów odwoławczych.
Taki model zaskarżania decyzji jest bardziej dla Ciebie korzystny niż ten wynikający z przepisów kodeksu postępowania administracyjnego. Wynika to stąd, że w postępowaniu przed sądem powszechnym wyjaśniany jest cały zakres okoliczności faktycznych i prawnych związanych z przedmiotem zaskarżonej decyzji. A w szczególności przeprowadzane jest postępowanie dowodowe czego w zasadzie nie robi sąd administracyjny.
Na koniec odsyłam Cię do BAZY WIEDZY, gdzie możesz zapoznać się z treścią wykorzystanych tutaj przepisów, a to:
- art. 83 ust. 1, 2 i 4, art. 83a ust. 1 i 2, art. 123 – ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych
- art. 180 i 181 – Kodeks postępowania administracyjnego,
- art. 1 – Kodeks postępowania cywilnego.
Krzysztof Bogusz - aplikant radcowski
Odwołanie od decyzji ZUS - BLOG
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz