niedziela, 2 grudnia 2018

Alimenty dla rodzica

Alimenty dla rodzica


Autor: luska098


Nikogo dziś nie dziwi sytuacja, w której alimenty na dziecko płaci rodzic bądź rodzice. Tymczasem niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że prawo dopuszcza taką możliwość również w drugą stronę. W określonych bowiem sytuacjach to rodzic może złożyć wniosek o wypłatę alimentów na jego utrzymanie przez dziecko.


Podstaw prawnych takiej możliwość upatrywać należy głównie w przepisach Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Jednak możliwość domagania się alimentów na rzecz rodziców istnieje tylko w przypadku dzieci, które są już pełnoletnie i musi to być uzasadnione ważnymi przesłankami.

W zasadzie najważniejszą przesłanką warunkującą zasądzenie alimentów jest stan majątkowy obu stron - zarówno rodziców jak i ich dzieci. Po stronie rodziców musi to być uzasadnione trudną sytuacją materialną, wystąpieniem tzw. niedostatku. Natomiast po stronie dziecka bądź dzieci muszą istnieć finansowe możliwości zaspokojenia tego typu świadczenia - sąd, zanim zatwierdzi obowiązek alimentacyjny, musi sprawdzić, czy dziecko posiada dochód (czyli stałe wynagrodzenie z pracy zarobkowej, ale również mogą to być różnego rodzaju premie i dodatki, dochód pasywny - z wynajmu mieszkania, lokaty bankowej, etc., czy świadczenia takie jak emerytura, renta i in.).

Podstawowym problemem jest ustalenie zakresu pojęciowego wyrażenia „niedostatek”, tym bardziej, że nie zostało ono zdefiniowane w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Przyjąć jednak można, że niedostatek to taki stan finansowy, który nie pozwala zaspokoić najważniejszych potrzeb (a nawet ich części), w tym jedzenia, mieszkania i leczenia.

Nie zawsze obowiązek alimentacyjny musi oznaczać wypłatę środków finansowych, czasami może on przyjąć inną formę. I tak polskie prawo zna przypadki, kiedy sąd nałożył np. obowiązek zaopiekowania się rodzicami bądź przyjęcia ich pod swój dach.

Z biegiem czasu rośnie zakres obowiązków, jakie dziecko ma wobec swoich rodziców. Może zdarzyć się i tak, że będzie musiało ono być dla nich wsparciem nie tylko duchowym czy psychologicznym, ale również finansowym. Alimenty na rzecz rodzica to jedna z form takiej pomocy materialnej, uwzględniona przez polskie prawo.


Konsultacja merytoryczna - Adwokat Kraków

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

4 komentarze:

  1. Utrzymanie dziecka to obowiązek każdego rodzica. Związku z tym należy w sądzie bronić praw naszego dziecka, aby każdy z rodziców je utrzymywał.

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak tylko, ze tutaj chodzi o alimenty dla rodziców a nie dla dzieci... Moim zdaniem dużo zależy od sytuacji, od tego jaki dany rodzic był dla swojego dziecka. Nikt chyba nie chciałby płacić alimentów na ojca, którego nie było przy nim całe życie i nie płacił alimentów prawda? W takiej sytuacji może pomóc adwokat z radcaprawny-trojmiasto.pl Mój mąż walczył z ojcem o alimenty. Pomoc prawnika okazała się nieoceniona.

    OdpowiedzUsuń
  3. Wypłacanie alimentów jest obowiązkiem rodzica, który najczęściej po rozpadzie małżeństwa nie otrzymał pełnych praw do opieki nad dzieckiem. Jest to konieczność, a niestety W Polsce jest spory problem ze ściągalnością alimentów.

    OdpowiedzUsuń
  4. O swoje trzeba walczyć, a w przypadku alimentów to na pewno. Często słyszy się o sytuacjach gdy te nie są wypłacane mimo wyroku sądu... Postawcie na pomoc prawną, to będzie dobry pomysł. Tak kancelaria www.prawnik-kartuzy.pl na pewno pomoże!

    OdpowiedzUsuń